Pátek 17. ledna 2020, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 17. ledna 2020 Drahoslav

Kupujeme si politickou stabilitu za vrtulníky stejně jako Slováci za stíhačky?

11. 12. 2019 8:29:44
Posuďte sami. Jaký jiný důvod by nákup vrtulníků měl, když technicky jsou tyto vrtulníky nejen nejhorší, ale i nejpředraženější variantou! Bez ohledu na politiku. Dovolte mi podělit se o informace, které mi přistály na stole.

Adresu článku, na který se odkazuje v textu níže, si musíte najít. Tady odkaz dávat nesmím. Jmenuje se nějak takto: Česko podepisuje smlouvu s USA o dodání dvanácti vrtulníků ...

Dne 12.11.2019 vydala ČTK stručnou zprávu, v níž cituje ministra obrany Lubomíra Metnara, který se měl takto vyjádřit k vyřazení ruských bitevních vrtulníků Mi-24 z českého vojenského letectva a k nákupu US lehkých transportních a bitevních vrtulníků:

„...potřebujeme nahradit současné Mi-24, které jsou na hraně životnosti.“ (1)

Dále se ve zprávě uvádí, že nové US vrtulníky pořídíme:
„...za cenu, za kterou by je kupovala americká armáda.“. (2)

Nemenší důležitost má též jeho prohlášení, že:
„...potřebujeme se odvázat od závislosti na ruské provenienci,...“ (3)

K větě (1):

Ruské vrtulníky Mi-24V byly pořízeny v rámci deblokace ruského dluhu v roce 2006 (dohodnutá hodnota:8,88 mil. USD/ks), a tedy při technické životnosti cca 25 let jsou zhruba v polovině svého životního cyklu. Ve státech NATO bývá zvykem, že letecké zbraňové systémy v tuto dobu podstupují tzv. MLU, neboli Mid-Life Upgrade (upgrade v polovině životnosti), aby mohly plnohodnotně sloužit i v nových podmínkách až do konce své technické životnosti.

K větě (2):

Průměrná jednotková cena vrtulníků UH-1Y Venom (lehký transportní) se uvádí 26,1 mil. USD a AH-1Z Viper (lehký bitevní) je 27 mil. USD u přestavěných ze starší verze a 31 mil. USD u nově vyrobených. Vzhledem k tomu, že vrtulníky UH-1Y/AH-1Z používají pouze US Marine Corps, dá se usuzovat, že je koupily za tyto ceny. USA nabízejí (tedy spíš vnucují!) ČR 12 (8 + 4) vrtulníků UH-1Y/AH-1Z za 14,6 miliardy Kč, tedy v přepočtu průměrně zacca 60 mil. USD/kus(!!!).

K větě (3):

Ano, pokud považujeme Rusko za úhlavního nepřítele, jak prohlašují zpravodajské služby USA a ve shodě s nimi naše BIS a pan generál Petr Pavel (ale už takřka nikdo jiný na světě), pak by to bylo pochopitelné. Jenže i v rámci V4 jsou názory poněkud odlišné:

Maďarsko si postupně pořídí lehké víceúčelové a střední víceúčelové vrtulníky Airbus, tedy 20 x H145M (průměrná jednotková cena ve světě:15 mil. USD/ks, USA je pro vojsko nakoupily jako UH-72 Lakota za 7,76 mil. USD/ks) a 16 x H225M (průměrná cena 24,4 mil. USD/ks), ale do doby, než budou všechny dodány a než jednotky dosáhnou plné bojeschopnosti, bude provozovat své Mi-24, které už 2 roky postupně reaktivuje z uložených zásob a nechává si je v Rusku repasovat.

Polsko se zatím pro nové vojenské vrtulníky nerozhodlo, neboť vyvíjí vlastní lehké transportní i lehké bitevní vrtulníky a US firma Sikorsky přímo v Polsku kompletně vyrábí víceúčelové bojové vrtulníky UH-60 Blackhawk, které tak mají naději, stát se v budoucnu standardním víceúčelovým vojenským typem v Polsku. Než ale bude rozhodnuto, modernizuje PR své vrtulníky Mi-24 stejného i většího stáří než ty „české“, a to na špičkovou světovou úroveň.

A abychom si uvedli příklad i odjinud ze světa:

Jižní Korea si v letech 1995 až 1998 pořídila v rámci deblokace ruského dluhu celý prapor tanků T-80 a prapor bojových vozidel pěchoty BMP-3. V letech 2002 až 2006 si pak ještě Jižní Korea dokoupila další prapor modernizovaných BMP-3M a 2 velitelské tanky T-80, takže dnes má ve výzbroji 35 T-80 a 70 BMP-3. Nejspíš tedy nepovažuje Rusko za tak velkou hrozbu, aby se musela „odvázat od ruské provenience“, nebo si dovedla zajistit dodávky náhradních dílů a vytvoření opravárenské základny takové, aby tato vozidla byla bojeschopná i v případě konfliktu s kýmkoli.

Mimochodem, my pro vrtulníky Mi-24 (ale i Mi-17/171) takovou průmyslovou základnu s jedinečnými výcvikovými, opravárenskými a modernizačními schopnostmi máme. Ale pokud přejdeme výhradně na US vrtulníky, tak nic takového pod svou svrchovanou kontrolou mít nebudeme(!).

Proč tedy ministr obrany ČR lže o stáří ruských vrtulníků v ČR, kardinálně lže o ceně těch amerických, ale tak trochu lže i o naší fatální technické závislosti na Rusku, když nás naprosto neuvěřitelně předraženým nákupem naprosto nevhodných US vrtulníků přivede do skutečné absolutní vojenské závislosti na (vojenském letectvu a leteckém průmyslu) USA? Kdo jej k tomu nutí, jak a proč?!

Tím končím citaci.

“Kdo” asi personálně nezjistíme, “proč” je jasné a “jak” možná napovídá sám nadpis příspěvku – prosté vydírání nebo klasická malá domů nebo obojí.

Přesto mi to nedalo a ještě jsem se obrátil na zdroje nejpovolanější. Odpověď je tak výstižná, že si jí dovolím neupravovat:

Podívej se na wikipedii, tam jsou TTD obou typů. Pozor na max. rychlost. U Mi to sedí, ale u UH je tam rychlost nepřekročitelná, která je o cca 40 km/h vyšší než maximální. Takže to lítá mnohem pomaleji. Taky praktický dostup je ve skutečnosti jiný.

Hlavně je tam mapka států, kde létají Mi - 24/35. Je to půl zeměkoule a ty jejich předražné šroty mají jen samotní ,,mírotvůrci ́ ́ a Bahrajn, to snad mluví za vše. Zdar.

No. Asi u nás někdo chce vybudovat silnou a neohroženou armádu ....

Letu zdar

Autor: František Sentenský | středa 11.12.2019 8:29 | karma článku: 37.30 | přečteno: 1243x

Další články blogera

František Sentenský

Gorbačov jako kat posledního vězněného nacisty

Dostala se mi do ruky knížka, která odpovídá na mnohé z toho, co je zakryto mlhou lží a polopravd. Rozebírá témata, jejichž vysvětlení oficiálním historikům příliš nejdou. Alespoň ne věrohodně.

6.12.2019 v 9:22 | Karma článku: 20.64 | Přečteno: 615 | Diskuse

František Sentenský

Stávka učitelů – vzkaz obyčejným lidem i ministrovi

Co vlastně chceme? Dobré učitele, vzdělané a šikovné děti? Média která nás objektivně informují? Nebo pravý opak toho všeho? Malá exkurze do reality.

6.11.2019 v 11:30 | Karma článku: 21.63 | Přečteno: 552 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Neprovokujte šéfa, čeští europoslanci!

My Češi, Moravané a Slezané snad opravdu máme v genech, že se nechceme podrobit regulím „vrchnosti“ a vždycky se snažíme nějak je obejít.

17.1.2020 v 17:15 | Karma článku: 15.06 | Přečteno: 353 | Diskuse

Vilém Barák

Policie v Ostravě naštěstí nemusela nic předvádět

Po řádění střelce v ostravské fakultní nemocnici se veřejnost dlouho probírala z šoku. Dnes vše utichlo, ale něco jde říct určitě. Policie naštěstí nemusela nic předvádět a vše se vyřešilo samo bez její účasti. Bohu díky.

17.1.2020 v 16:44 | Karma článku: 12.71 | Přečteno: 223 | Diskuse

Josef Prouza

Šokující pravda: Proč byl odvolán starosta Prahy 1 Pavel Čižinský

Tohle mlžení pravého důvodu, proč byl odvolán starosta Čižinský, už musí skončit. Kdepak chaotické vedení a rozklad úřadu či nulová komunikace mezi zastupiteli. Jedinou příčinou je sice přísně utajený, ale o to víc šokující spor.

17.1.2020 v 9:25 | Karma článku: 32.80 | Přečteno: 2207 | Diskuse

Jan Bartoň

Zákaz vlajek států v Evropském parlamentu

Předseda europarlamentu David Sassoli zakázal během jednání mávat transparenty a dalšími „nevhodnými“ pomůckami. Podle Jana Zahradila z ODS se jedná o „neuvěřitelnou tupost“.

17.1.2020 v 8:00 | Karma článku: 42.28 | Přečteno: 2894 | Diskuse

Ivo Maryška

Na obhajobu prof. Heleny Válkové

Trochu ironicky a soucitně o generačních schématech, normalizačních yuppies a že Helena Válková nedržela oprátku Miladě Horákové.

17.1.2020 v 7:25 | Karma článku: 31.62 | Přečteno: 5479 | Diskuse
Počet článků 3 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 803

Motto 1: Chci žít v této zemi, ale nechci žít v tomto státě. Motto 2: O mě už moc nejde, ale až se mě děti zeptají: "jak jste tohle mohli dopustit?", co jim odpovím? Asi to sám neovlivním, ale alespoň se jim budu moct podívat do očí.

Najdete na iDNES.cz